Історія Михайлівки

Заселення території нинішньої Михайлівщини припадає на перше десятиріччя XIX століття. Розселені хуторами в урочищах на північно-західному боці балки Єдикорень (Ядик Кургень), яка перетинає сьогодні Михайлівку з півдня на північ, поселенці називалися єдикорівськими хуторянами та були приписані до Великотокмацької парафії. У 1810 році громада купила дерев’яну церкву в Токмаку і 30 травня того ж року відбулось урочисте її освячення. З того дня поселення єдикоренців стало називатися Михайлівкою на честь одного з перших поселенців, багатого селянина, колишнього козака з Полтавщини Михайла Чудновського, який заснував 1805 року свій хутір на старовинному чумацькому шляху. З освячення церкви розпочинається відлік часу літопису Михайлівки й 30 травня 1910 року широко святкувалось її 100-річчя.

Селище було колишнім центром Михайлівської волості Мелітопольського повіту Таврійської губернії.

За даними на 1886 рік у селі мешкало 9160 осіб, налічувалось 1415 дворів, існували православна церква, синагога, 3 школи, поштова станція, 18 лавок, 3 постоялих двори, трактир, залізнична станція Пришиб первинна назва — Михайлівка), проходило дві ярмарки на рік та базар щосереди. За 7 верст — лісова пристань.

Станом на 1915 рік Михайлівка була великим торговельним центром, налічується близько сотні торговельних підприємств із загальним річним оборотом понад 750 тисяч карбованців, вагранковий, бричковий і миловарний заводи, кондитерська фабрика, паровий млин, дві олійниці, склад лісоматеріалів. Фінансував заклади та підприємства приватний комерційний банк. Особливе значення мала хлібна торгівля (до 250 тисяч карбованців), працює борошномельний млин, який перемелює зерна на суму до 3 тисяч карбованців. В селі є поштово-телеграфне відділення.

За статистикою тут проживало 26657 осіб. у тому числі 12742 чоловіки й 13915 жінок. Побудовано три православні церкви, єврейська синагога, до півтора десятка початкових навчальних закладів.

У 1874 році, із завершенням будівництва залізниці від Олександрівська до Севастополя побудована залізнична станція у Пришибі, а потреба у фахівцях змусила відкрити тут залізничне училище. Міністерське училище функціонувало у Михайлівці.

Періодично в селі влаштовувалися ярмарки, на яких був великий вибір великої рогатої худоби та коней. Славилися ярмарки широким асортиментом сільськогосподарських продуктів, зокрема високоякісною пшеницею. У власності господарств перебувало 10500 коней, 3655 корів, 2740 овець, багатої іншої худоби та птиці.

За ініціативою сільських вчителів наприкінці ХІХ — початку XX століття у Михайлівці було відкрито три земські бібліотеки із загальним фондом 3250 книг — головним чином релігійного та пригодницького змісту. 1888 року відкрилася перша земська лікарня на 10 ліжок, організовано хірургічне відділення, амбулаторію, трупарню, зведено будинок для медичного персоналу. Лікарня обслуговувала не лише мешканців Михайлівки, а й ще 5 населених пунктів.

1918 року Михайлівка входить до складу Української Народної Республіки.

Постановою ВУЦВК від 7 березня 1923 року адміністративно-територіальний поділ на повіти і волості був ліквідований і на території колишньої Запорізької губернії було створено 3 округи: Запорізький, Бердянський та Мелітопольський, що входили до складу Катеринославської губернії. Цією ж Постановою ВУЦВК від 7 березня 1923 року в складі Мелітопольського округу було створено Михайлівський район з центром в селі Михайлівка.

З 24 серпня 1991 року у складі незалежної України.

1 березня 2022 року чинний голова Михайлівської селищної ради Володимир Рикун «розпочав перемовини з керівницством россійської армії», варто зазначити, що у Генеральній прокуратурі України, це кваліфікували, як держзраду.

У перші місяці присутності російських військ, фіксувався дефіцит товарів першої необхідності. Місцева влада також надала російським загарбникам дані, що до ветеранів АТО та ООС, які проживають у регіоні.

У червні 2022 року зафіксовані випадки дезертирства серед російських окупантів. За повідомленням у Силах оборони Запорізького краю та за даними розвідки у смт Михайлівка з гуртожитку, де раніше фіксувалося місце проживання окупантів зафіксовано випадки дезертирства понад 60 військовослужбовців противника.

На окупованих територіях Запорізької області російські окупанти продовжують мародерство. Так, 14 липня 2022 року, в центрі тимчасово окупованій Михайлівки, окупанти продавали побутову техніку. Однак вкрадені в українців речі вони вже не відправляють до дому. Варто зазначити, що побутова техніка була б/в та вся українського виробництва. За словами місцевих жителів, місцеві мешканці боялися запитати у окупантів звідки у них побутова техніка, проте відповідь напрошувалася сама собою. Вони були дуже здивовані такою витівкою окупантів.

23 серпня 2022 року правоохоронці закінчили спеціальне досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт відносно колаборанта, так званого «голови адміністрації Михайлівки» Івана Сушка за фактом колабораційної діяльності, а вранці 24 серпня у тимчасово окупованій російськими військами смт Михайлівка був підірваний автомобіль, в якому їхав «гауляйтер» Іван Сушко, в результаті чого загинув на місці, так і не доживши до вироку суду. За даними слідства, наприкінці квітня 2022 року під час тимчасової окупації селища Михайлівка Василівського району 41-річний місцевий житель Іван Сушко добровільно погодився на пропозицію окупантів очолити незаконно створений орган влади.

27 серпня 2022 року в окупованій Михайлівці знайдений повішеним ще один колаборант — колишній український прикордонник Андрій Рижков, який після приходу загарбників сам запропонував себе окупаційній владі в якості самопроголошеного «начальника поліції», зрадивши присязі на вірність українському народові.

В ніч з 29 на 30 серпня 2022 року, вперше в окупованій Михайлівці, ЗСУ знищили склад боєприпасів окупантів

інші Заклади категорії “Історія Михайлівки”

Цифровий паспорт